Lidhje

Kryeministri i Serbisë akuzon Prishtinën për shantazh


Kryeministri serb, Aleksandër Vuçiç, braktisi planin që të shkojë të mërkurën në Kosovë për të mbajtur tubim para zgjedhjeve presidenciale të së dielës në Serbi, meqë siç u shpreh "nuk pranon urdhra e shantazhe nga Prishtina".

Më herët gjatë së martës, ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj tha se Aleksandër Vuçiçit i është dhënë leje të qëndrojë në Kosovë "si shenjë e vullnetit të mirë kundruall miqve ndërkombëtarë si Gjermania dhe Bashkimi Evropian".

Qeveria e Kosovës, spas medieve lokale, i kishte kërkuar atij të mos shoqërohet nga ministri i Mbrojtjes, Zoran Gjorgjeviç, dhe ministri i Brendshëm, Nebojsha Stefanoviç.

"Nuk vjen në shprehje kjo lloj trysnie dhe cirku që ka bërë Prishtina", i tha televizionit shtetëror serb kryeministri Vuçiç, duke theksuar se ka vendosur të mos shkojë në Kosovë "për të mos vënë në pozitë të vështirë qytetarët e komunitetit serb".

Zgjedhjet presidenciale në Serbi mbahen më 2 prill dhe Vuçiç është kandidati kryesor. Serbët e Kosovës planifikojnë të votojnë të dielën sikundër kanë bërë edhe në të kaluarën në zgjedhjet serbe, por ende nuk është e qartë se si do të mbahen këto votime.

Në të kaluarën Misioni i Organizatës për Siguri e Bashkëpunim në Evropë, kishte hapur qendra votimi për t’u mundësuar pjesëtarëve të komunitetit serb që të marrin pjesë në zgjedhjet e Serbisë në një operacion që ishte quajtur “grumbullimi i votave”.

Serbia vazhdon të kundërshtojë pavarësinë e Kosovës, por është përfshirë në një proces bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve në shkëmbim të afrimit me strukturat e Bashkimit Evropian. Pjesë e marrëveshjeve është edhe lejimi i vizitave të ndërsjella. Në muajin janar Prishtina zyrtare nuk i dha leje presidentit aktual serb Tomislav Nikoliç që të qëndrojë për një vizitë në Kosovë me rastin e krishtlindjeve ortodokse.

Zgjedhjet e së dielës në Serbi shihen si sprovë për politikat e kryeministrit aktual serb që ecën në vijën e ngushtë ndërmjet aspiratave për anëtarësim në BE dhe lidhjeve të ngushta me Rusinë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG