Lidhje

Schwendiman: Gjykata e posaçme të formohet sa më parë


David Schwendiman

Prokurori amerikan David Schwendiman, do të vazhdojë hetimet e bashkëkombësit të tij Clint Williamson, të pretendimeve për krime lufte në Kosovë.

Prokurori amerikan i David Schwendiman i emëruar në postin e kryeprokurorit të Grupit Hetues të Bashkimit Evropian, për hetimin e pretendimeve të raportit të Këshillit të Evropës për krime lufte në Kosovë, bëri thirrje sot për themelimin sa më të shpejtë të Gjykatës së Posaçme për këtë çështje.

Gjykata e posaçme e Kosovës
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

Ai i bëri këto komente nëpërmjet një komunikate nga zyra e tij në Bruksel ku ai ka arritur të enjten për marrë përsipër detyrën e tij në të cilën pason prokurorin amerikan Clint Williamson.

Në komunikatë thuhet se angazhimi i tij “është riafirmim i përkushtimit të Shteteve të Bashkuara për ta parë këtë proces duke lëvizur dhe është edhe një shenjë tjetër e bashkëpunimit të ngushtë ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara”.

Ai thekson se “dhomat e posaçme duhet të krijohen sa më shpejt”, ndërsa u bënë thirrje palëve të përfshira “që të bëjnë çdo gjë të mundur për ta miratuar kuadrin juridik që kjo të bëhet e mundshme”.

Në fund të muajit korrik, prokurori Clint Williamson tha se zyrtarë të lartë të ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të përballen me akuza për krime kundër njerëzimit.

Në vitin 2011, zoti Williamson mori përsipër të hetojë pretendimet e ngritura nga i dërguari i Këshillit të Evropës Dikc Marty në vitin 2010, për krime lufte, përfshirë edhe trafikimin me organet e personave të rrëmbyer. Ai tha se “është përballur me sfidë për mbledhjen e dëshmive mbi këto pretendime. Por, sipas tij, kjo nuk nënkupton se grupi hetues ka hequr dorë dhe se hetimet do të vazhdojnë, meqë ekziston dyshimi se një krim i këtillë ka ndodhur në masë të kufizuar.

Në prill të vitit të kaluar parlamenti i Kosovës me 89 vota për, miratoi themelimin e gjykatës së posaçme, ndërsa tani pritet miratimi i ndryshimeve kushtetuese dhe ligjit për ngritjen e saj. Opozita ka paralajmëruar votimin kundër ngritjes së kësaj gjykate të cilën e vlerëson edhe si cenuese të sistemit të drejtësisë në Kosovë por edhe sovranitetit të saj.

XS
SM
MD
LG