Lidhje

Sulmohet drejtori i burgjeve të Kosovës


Autoritetet në Prishtinë thanë se persona të panjohur sulmuan të mërkurën në mëngjes drejtorin e burgjeve të Kosovës, Sokol Zogaj, i cili po trajtohet në spitalin e Prishtinës nga lëndimet që ka pësuar gjatë sulmit.

Policia tha se ka filluar hetimet për zbardhjen e rastit i cili po trajtohet si vepër penale "sulm ndaj personit zyrtar dhe lëndim trupor", por tash për tash nuk ka njohuri për autorët apo motivet e mundshme të sulmit.

Ministria e Drejtësisë e dënoi ashpër sulmin ndaj zotit Zogaj, duke bërë thirrje për ndriçimin sa më të shpejtë të tij.

Thirrje për ndriçimin e sulmit bëri edhe Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut i cili e konsideron atë "si sulm ndaj institucioneve shtetërore dhe përpjekje për të kontrolluar nga ana e krimit një segment shumë të rëndësishëm siç është Shërbimi Korrektues i Kosovës që po përballet me probleme të shumta pikërisht për shkak të ndërhyrjeve politike".

Këshilli kërkon po ashtu "rritjen e sigurisë për ata që drejtojnë institucionet me rëndësi", ndërsa nënvizon se "ky sulm është përpjekje për frikësim, inkurajim për kriminelët, shtytje për urdhërdhënësit dhe dekurajim për drejtësinë".

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG