Lidhje

Rusia i vë veton rezolutës për Krimenë


Rusia i vuri veton një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e cila bënte thirrje për të mos e njohur rezultatin e referendumit që do të mbahet nesër në rajonin ukrainas të Krimesë.

Rusia ishte i vetmi vend i Këshillit që votoi kundër, ndërsa Kina abstenoi. Të 13 vendet e tjera anëtare të Këshillit të Sigurimit votuan në favor.

Ambasadori rus në OKB, Vitali Çurkin tha se rezoluta binte në kundërshtim me parimet e së drejtës ndërkombëtare.

Vendimi i Kinës për të mos ndjekur Rusinë dhe për të abstenuar mund të jetë tregues i një izolimi të mëtejshëm të Moskës.


Ambasadori kinez në OKB, Liu Gje-Yi tha se hartimi i kësaj rezolute nga Këshilli i Sigurimit në një moment të tillë vetëm se do të çonte në konfrontim dhe do ta ndërlikonte më tej gjendjen.

Ambasadorja amerikane në OKB, Samantha Power, duke reaguar për mosmiratimin e rezolutës tha se ky është një moment i trishtueshëm.

Referendumi i së dielës u jep banorëve të Krimesë vetëm dy zgjedhje: bashkimin me Rusinë ose forcimin e ndjeshëm të autonomisë së tyre brenda Ukrainës.

Një votim në favor të bashkimit me Rusinë shihet gjerësisht si rezultat i sigurtë i referendumit në këtë rajon me shumicë rusishtfolëse të Detit të Zi, i cili ka shërbyer si strehë për marinën ruse që nga shekulli i 18.

Rezoluta e OKB-së riafirmonte tërësinë tokësore të Ukrainës dhe shpallte se referendumi i së dielës "mund të mos jetë i vlefshëm".

Sot, dhjetëra mijëra protestues u mblodhën në qendër të Moskës për mitingje rivale lidhur me Krimenë.

Mbështetësit e referendumit valëvisnin flamuj rusë dhe të Bashkimit Sovjetik ndërsa marshonin në Sheshin e Revolucionit të Moskës.

Nga ana e tyre, kundërshtarët e referendumit brohorisnin dhe mbanin flamuj të Ukrainës dhe të Rusisë. Disa prej tyre shprehnin shqetësim se ndërhyrja ruse në Krime mund të çojë në luftë.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG