Lidhje

Lavrov: Sulmet do të vazhdojnë deri në mposhtjen e ISIS


Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se vendi i tij nuk do t’i ndalë sulmet ajrore në Siri deri në mposhtjen e "organizatave terroriste".

Komentet e tij bëhen ndërkohë që Kombet e Bashkuara përpiqen të mbajnë në këmbë bisedimet e brishta siriane të paqes në Gjenevë, ku as qeveria dhe as delegacioni i opozitës nuk kanë arritur ende të mbajnë një takim zyrtar me të dërguarin e OKB-së Staffan de Mistura.

Zoti Lavrov përmendi organizatën Jabhat al-Nusra të lidhur me al-Qaidën si objektiv i sulmeve ajrore, dhe tha se nuk shikon arsye se përse këto sulme duhet të ndalen.

Rusia është kritikuar nga Perëndimi për fushatën e saj ajrore në Siri. Qeveritë perëndimore thonë se Rusia vë në shënjestër luftëtarët e opozitës në vend të militantëve, gjë që Rusia vazhdimisht e mohon.

Dje, Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry bëri thirrje për t'u dhënë fund sulmeve ajrore dhe tha se një armëpushim në Siri duhet të zbatohet pa vonesë.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG