Lidhje

Romë, takim për paqen në Libi


Fuqitë botërore mbajtën sot një takim me përfaqësues të dy fraksioneve rivale të Libisë, me premtimin për të mbështetur një plan të propozuar nga Kombet e Bashkuara, i cili do t’i hapte rrugën krijimit të një qeverie uniteti.

Përfaqësues të 17 vendeve, plus Kombet e Bashkuara, Bashkimi Europian, Bashkimi Afrikan dhe Lidhja Arabe u takuan në Romë, për të diskutuar marrëveshjen.

Bisedimet sot u kryesuan nga Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry dhe Ministri i Jashtëm italian Paolo Gentiloni.

Pritet që palët rivale të Libisë ta nënshkruajnë marrëveshjen të mërkurën në Marok.

XS
SM
MD
LG