Lidhje

Siria, notë proteste Lidhjes Arabe pas një deklarate me kritika


Siria, notë proteste Lidhjes Arabe pas një deklarate me kritika

Siria ka hedhur poshtë një deklaratë të Lidhjes Arabe ku i kërkohet t’i japë fund dhunës vdekjeprurëse që ka përfshirë vendin, ndërkohë që qeveria siriane vazhdon shtypjen e protestave. Në një deklaratë të lëshuar më herët, pas një takimi urgjent në Kajro, Lidhja Arabe bëri thirrje për ndalimin e gjakderdhjes në Siri, “përpara se të bëhet shumë vonë”. Në deklaratë gjithashtu thuhej se Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Arabe Nabil Elaraby është i gatshëm të vizitojë Sirinë në përpjekje për të gjetur një zgjidhje për krizën, por nuk tha se kur do të ndodhë vizita.

Siria u përgjigj me një notë proteste, duke akuzuar Lidhjen Arabe për shkeljen e protokollit dhe tha se Damasku e cilëson të pavërtetë deklaratën.

OKB-ja ka thënë se më shumë se 2 mijë e 200 vetë janë vrarë që nga marsi, kur protestuesit filluan të bëjnë thirrje për reforma dhe dorëheqjen e presidentit sirian Bashar al-Asad.


Presidenti turk Abdullah Gul tha sot se Ankaraja ka humbur besimin në fqinjin e saj jugor, Sirinë. Agjencia shtetërore turke e lajmeve Anatolia citoi presidentint Gul të ketë thënë se situata ka arritur në një fazë, në të cilën çdo veprim i qeverisë siriane do të jetë “hap i vonuar”.

Agjencia shtetërore siriane e lajmeve SANA tha sot se presidenti Assad ka autorizuar një ligj të ri të medias, i cili kërkon që qeveria të heqë kufizimet ndaj gazetarëve vendas dhe të lejojë organizatat e pavarura të lajmeve të ushtrojnë aktivitetin e tyre në Siri.

Qeveria siriane ka ndaluar shumicën e gazetarëve të huaj të punojnë në vend, duke e bërë të vështirë verifikimin e raporteve mbi trazirat. Aktivistët e opozitës siriane kanë hedhur poshtë premtimet e mëparshme të presidentit Assad për reforma, duke i cilësuar ato të pakuptimta, ndërkohë që qeveria vazhdon shtypjen e protestave.

XS
SM
MD
LG