Lidhje

Lushnje, përkujtohen familjet e internuara nga komunizmi


Lushnje, përkujtohen familjet e internuara nga komunizmi
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

Në Lushnje u internuan gjatë regjimit komunist rreth 90 për qind e të gjithë të persekutuarve politikë në shkallë vendi. Në këtë qytet u mblodhën sot pranë një memoriali, dhjetëra familje që vuajtën në kampet e kësaj zone. Krahas ceremonisë përkujtimore prej familjarëve dhe pasardhësve të tyre u krye edhe një vizitë në një nga ish-zonat e internimit në Savër të Lushnjës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG