Lidhje

Maqedoni: Pastrimi i regjistrit zgjedhor i pamundur deri më 24 prill


Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoni (KSHZ) vlerëson se nuk mund të bëhet pastrimi regjistrit zgjedhor deri në datën 24 prill, duke e rritur rrezikun që zgjedhjet e parakohëshme të mos mbahen në atë datë.

Zyrtarët e KSHZ-së citohet të kenë thënë pas një takimi me ndërmjetësin Peter Van Houtte, se teknikisht në këtë datë mund të mbahen zgjedhjet, por nuk mund të bëhet kontrolli i regjistrit zgjedhor deri atëherë.

Ndërkaq, ndërmjetësi evropian në bisedimet e grupeve të punës së katër partive kryesore për reformat që dalin nga marrëveshja e Përshinës, Peter Van Houtte u ka thënë mjeteve të informimit se takimi me pjesëarët e KSHZ ka kaluar në një atmosferë të tensionuar.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Shkup ka reaguar pas dështimit të bisedimeve ndërmet katër dretuesve të partive kryesore, lidhur me datën e zgjedhjeve dhe reformat e tjera.

Ambasada thekson se e mbështet, sikurse edhe Bashkimi Evropian, zbatimin e marrëveshjës së 2 qershorit dhe 15 korrikut dhe se është e përkushtuar për ta ndihmuar Maqedoninë në këtë drejtim.

Por ambasada amerikane shpreh keqardhje për mungesën e konsensusit ndërmjet katër drejtuesve politikë mbi çështjet e pazgjidhura, sidomos për datën e zgjedhjeve dhe çështjen e medias.

“Ne, thuhet më tej në deklaratën e ambasadës, do të mbetemi në komunikim me partitë dhe institucionet në rrugëtimin e tyre përpara. Shtetet e Bashkuara dëshirojnë që Maqedonia të ketë sukses , dhe mënyra për ta bërë këtë është përmes zgjedhjeve të besueshme. Kjo kërkon nga të katër partitë politike që të bëjnë zgjidhje të vështira”, nënvizon ambasada amerikane në Shkup".

XS
SM
MD
LG