Lidhje

Mali i Zi nën trysninë e Rusisë


Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO po shkakton fërkime midis diplomacisë ruse dhe autoriteteve malazeze për situatën në rajon. Ndërsa Rusia po angazhohet për formimin e një territori neutral në Ballkan, analistët dhe zyrtarët në Mal të Zi këtë e kuptojnë si një trysni politike ndaj një shteti të vogël në rajon. Ata theksuan se integrimi në NATO dhe BE është tejet pozitiv për Podgoricën dhe autoritetet malazeze kërkuan nga Moska që të respektojë të drejtën e Malit të Zi për t'i marrë vetë vendimet për të ardhmen e vendit.

Mali i Zi nën trysni politike për anëtarësimin në NATO
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:36 0:00

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG