Lidhje

Maqedoni, dëmtohet Shtëpia e Alfabetit në Manastir


Drejtori i Shtëpisë-Muze, Gazmend Hoxha thotë se dokumentet e ekspozuara kanë qenë kopje; Nuk dihen ende autorët e këtij akti vandal

Persona të panjohur kanë dëmtuar Shtëpinë e Alfabetit në qytetin e Manastirit, duke thyer xhamat dhe vitrinat brenda muzeut.


Drejtori i Shtëpisë-Muze Gazmend Hoxha thotë se dokumentet e ekspozuara kanë qenë kopje.

Nuk dihen ende autorët e këtij akti vandal.

Incidenti ndodh në ditën e Shën Cirilit dhe Metodit festë shtetërore në Maqedoni e arsimit të popujve sllavë.

Akti i sotëm i dhunës ndodh pas një ndeshjeje futbolli të mërkuren midis një ekipi shqiptar dhe një maqedonas nga Tetova për kupën shtetërore, që u ndërpre për shkak fyerjeve me ngjyrime etnike.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG