Lidhje

Uragani Maria drejt ishujve Turks dhe Kaikos


Mëngjesin e sotëm epiqendra e uraganit Maria po i afrohej ishujve Turks dhe Kaikos me erëra maksimale të qëndrueshme me një shpejtësi 205 kilometra në orë. Po ashtu edhe pjesa juglindore e Bahamasit do të përjetojë “zemërimin” e stuhisë Maria, që ka shkaktuar shkatërrime dhe përmbytje në Republikën Dominikane dhe Porto Riko.

Uragani Maria shkaktoi ndërprerjen e energjisë elektrike në mbarë Porto Rikon, ndërsa popullsia ka filluar me ngadalë të vëzhgojë pasojat e stuhisë më të fuqishme që goditi territorin amerikan në dhjetëra vite. Patric George është punonjës i bashkisë Katano (Catano) në kryeqytetin San Huan. (San Juan)

Në këtë lagje të qytetit 85 përqind e shtëpive janë shkatërruar.

Ndërsa pjesë të qytetit vazhdonin të ishin të përmbytura dje, parashikuesit e motit thanë se niveli i ujërave dhe erërat e forta do të binin gradualisht ndërsa uragani zhvendoset. Përveç njoftimeve për një të vdekur në Porto Riko, uragani Maria ka shkaktuar 10 viktima në Karaibe.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG