Lidhje

Marina amerikane përuron luftanijen Gerald Ford


Marina amerikane përuroi luftanijen e saj më të re që operon me energji bërthamore, e para e një gjenerate me të paktën 10 transportues të tillë.

Anija që mban emrin e presidentit të ndjerë amerikan Gerald Ford, u përurua dje në një port të shtetit të Virxhinias.

Anija 100 mijë tonëshe kushton gati 13 miliardë dollarë dhe hap një kapitull të ri për arsenalin e mjeteve luftarake në det.

Ajo do të jetë në gjendje të nis avionë më me shpejtësi sesa luftanijet e tjera dhe kërkon më pak anëtarë ekuipazhi. Luftanija mund të nisë edhe avionë pa pilot.

Ajo do të fillojë lundrimin në vitin 2016.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG