Lidhje

Marrëveshje mbi sigurinë në Ukrainën lindore


Ministrat e Jashtëm të Gjermanisë, Francës, Rusisë dhe Ukrainës arritën disa marrëveshje për përmirësimin e sigurisë në rajonin a goditur nga lufta, Donbas por nuk arritën të binin dakord për mbajtjen e zgjedhjeve në anë pjesë të Ukrainës lindore, që kontrollohet nga separatistët e mbështetur nga Rusia.

Ministri i Jashtëm gjerman, Frank Walter Steinmeier e organizoi takimin që u mbajt pranë Berlinit. Germany's Foreign Minister hosted the talks at a retreat outside Berlin on Wednesday.

Zoti Steinmeier shprehu kënaqësinë që Moska dhe Kievi ishin të gatshëm të punonin së bashku me synimin për të ruajtur armëpushimin.

Por ai shtoi se pjesë kryesore të marrëveshjes së paqes së Minskut, ende nuk janë zbatuar.

XS
SM
MD
LG