Lidhje

Martirizimi i klerikëve të persekutuar


Cannonization Shkodra clerics

Ne vitin 2002 Kisha katolike ne Shqiperi nisi procesin e kanonizimit të 40 klerikëve, qe u persekutuan gjate regjimit komunist per shkak te fese. Famullitari i Shkodres, dom Artur Jaku, shpreson qe ne te ardhmen procesi i martirizimit te nise edhe per mjaft klerike dhe laike te tjere, qe u pushkatuan, torturuan apo u perndoqen ne diktature per shkak te fese. Sipas tij, vizita ne Shqiperi e Atit te Shenjte, Papa Françeskut pritet te pershpejtoje edhe procesin e martirizimit te tyre nga Vatikani, çka do t'i bente ata te njohur në mbare kishat e botes.

Kanonizimi i klerikëve
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

XS
SM
MD
LG