Lidhje

25 vjet nga masakra e Vukovarit


Të premten, kroatët do të shënojnë 25 vjetorin e marrjes së Vukovarit nga forcat serbe dhe masakrën e parë masive të luftës në ish Jugosllavi. Në vitin 1991, milicia serbe dhe ushtria jugosllave, të cilët refuzuan të pranojnë pavarësinë e Kroacisë, morën nën kontroll qytetin dikur të begatë dhe me popullsi të përzjerë etnike në brigjet e Danubit, pasi e shkatërruan atë gjatë një rrethimi tre mujor.

Kur Kroacia shpalli pavarësinë, Jugosllavia e dikurshme përdori makinerinë ushtarake për të kundërshtuar vendimin. Vukovari ishte qyteti që përjetoi krimet e para masive të luftës.

Forcat serbe morën mbi 200 pacientë nga spitalet e atij qyteti dhe i ekzekutuan në atë që tashmë njihet si masakra e Ovcarës.

Imazhet e eksodit tregojnë fytyrat e zbehta të popullsinë civile që i mbijetoi bombardimeve dhe rrethimit duke u strehuar nëpër bodrumet e improvizura që tashmë janë skalitur në kujtesën koletive të atij vendi.

Rënia e Vukovarit u bë gurë themeli i historisë moderne të Kroacisë, betejë të cilën shumë kroatë e krahasojnë me përpjekjen naziste për të marrë Stalingradin gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Në vitin 2009, gjykata e Kombeve të Bashkuara për krimet e luftës konfirmoi dënimin me 20 vjet burg për ish oficerin e ushtrisë jugosllave, Mile Mrksiç, për ekzekutimin e 194 robërve të luftës në Vukovar.

Oficeri Mrksiç fillimisht ishte dënuar nga një gjykatë në Hagë në shtator të vitit 2007 për lejimin e masakrës duke dështuar në sigurimin e të burgosurve në bazë të ligjeve të luftës.

Gjatë të njëjtës seancë gjykata po ashtu rriti dënimin në 17 vjet burg për një oficer të dytë, Veselin Sljivancanin, duke ripohuar fajësinë e tij për ndihmë dhe inkurajim të torturave.

XS
SM
MD
LG