Lidhje

Diplomacia e gjelbërimit


Diplomatë nga 12 vende u mblodhën rishtazi për të mbjellur pemë në Uashington, pranë Qendrës Kulturore Ndërkombëtare ku gjenden shumë misione diplomatike. Ata u bënë pjesë e nismës së Departamentit amerikan të Shtetit, të quajtuar “Nisma për Diplomacinë e Gjelbërimit”.

“Po shtojmë disa pemë në këtë qytet të bukur,” u shpreh ambasadori austriak Hans Peter Manz.

Diplomati austriak është zhvendosur nga një vend në tjetrin për çdo pesë vjet. Ai e konsideron këtë një mundësi për të përjetuar kulturën amerikane të fqinjëve që punojnë së bashku.

Diplomatët i mbollën pemët në Qendrën Kulturore Ndërkombëtare të Departamentit të Shtetit, ku ndodhen 21 misione të huaja.

“Vetë Princi i Monakos është shumë i dhënë pas çështjeve mjedisore dhe mendoj që mbjellja e pemëve është një demonstrim i mirë i dedikimit tonë ndaj mjedisit,” thotë përfaqësuesi i Monakos.

Departamenti i Shtetit e filloi nismën për Diplomacinë e Gjelbërimit në vitin 2009, për të përmirësuar objektet nga ku zhvillon aktivitetin e tij.

Landon Van Dyke thotë se SHBA-ja është e përkushtuar ndaj mjedisit në mbarë botën.

“Po shkëmbejmë eksperiencat dhe po mësojmë nga vende të tjera ku gjenden ambasadat tona.”

Ministri i Ekonomisë i Nigerisë vuri në dukje se vendi i tij po përballet me problemin e zgjerimit të shkretëtirës.

“SHBA-ja nuk ka shumë shkretëtira si pjesa veriore e Afrikës, por megjithatë po e parandalon shtrirjen e shkretëtirës duke mbjellë më shumë pemë.”

Ndihma teknike u dha nga “Casey Trees”, një organizatë jofitimprurëse që synon të nxisë gjelbërimin e Uashingtonit.

Mbjellja e pemëve ndoshta nuk është rutina e përditshme e punës së diplomatëve, por ata shijuan eksperiencën.

“Do ishte mirë nëse kështu do të ishte rutina jonë e përditshme. Është më e shëndetshme se sa të rrish para kompjuterit duke u munduar të përthithësh informacionin e përditshëm”, thotë ambasadori i Austrisë.

Ishte një mundësi për të bërë miq të rinj.

Zonja Toure e Ambasadës së Monakos thotë se këtu u takua për herë të parë me Jose Corrales nga Ambasada e Hondurasit.

“Sapo jam njohur me Josen, me të cilin punojmë në fakt në të njëjtën ndërtesë dhe nuk jemi takuar kurrë më parë.”

“Puna i mbledh njerëzit së bashku. Është kënaqësi të shikosh komunitetin e diplomatëve të bëjnë diçka ndryshe duke bashkëpunuar për një qëllim të përbashkët.”

Diplomatët mbollën 31 pemë, të paguara nga ambasadat pjesëmarrëse.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG