Lidhje

Mbrojtja dhe ekspozimi i trashëgimisë kulturore


Mbrojtja dhe ekspozimi i trashëgimisë kulturore
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

Në trevat ku jetojnë shqiptarët në Mal të Zi, veprojnë disa muze etnografike mbi traditën dhe pasurinë e veçantë kulturore të këtyre zonave. Edhe në zonën e Anës së Malit, në Komunën e Ulqinit u hap një muze i tillë me eksponate të shumta etnokulturore. Këto muze kanë për qëllim mbrojtjen e dhe ekspozimin e objekteve, por edhe zhvillimin e turizmit kulturor nëpër këto treva.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG