Lidhje

Mc.Master: sulmi me makinë në protestë i ngjan një akti terrorist


Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i administratës së President Donald Trump thotë se dhuna vdekjeprurëse që shpërtheu të shtunën në mitingun e supremacistëve të bardhë në Sharlotsville të Vixhinias “mund të përcaktohet si terrorizëm”.

Në një intervistë që dha për televizionin “ABC News”, zoti McMaster, tha se akti i përplasjes së makinës në turmën e anti-protestuesve, duke vrarë një grua 32-vjeçe, është “një veprim kriminal që mund të jetë motivuar nga urrejtja dhe fanatizmi”.

Nëntëmbëdhjet persona të tjerë u plagosën gjatë incidentit me makinë, ndërsa dy policë që po monitoronin trazirat nga ajri u vranë gjatë rrëzimit të helikopterit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG