Lidhje

Policia: Sulmi në Dallas, i paramenduar dhe i parapërgatitur


Policia në Dallas thotë se të paktën një person i armatosur ishte i përfshirë në incidentin e përgjakshëm të së enjtes në mbrëmje, që la të vrarë pesë policë dhe plagosi nëntë persona të tjerë.

Sipas deklaratave të Shefit të Policisë së Dallasit David Brown, policia e rrethoi të dyshuarin dhe u përpoq të hynte në tratativa, gjatë të cilave ai u tha autoriteteve se “donte të vriste oficerë të bardhë” se kishte vepruar pa bashkëpunëtorë dhe se nuk kishte lidhje me grupe specifike.

Ai u vra më pas nga policia nga një mjet eksploziv. Një robot i komanduar nga policia, i pajisur me një mjet plasës, u dërgua pranë të dyshuarit, shpjegoi shefi i policisë.

Prokurorja e Përgjithshme Loretta Lynch tha se Departamenti i Drejtësisë është i gatshëm të mbështesë procesin hetimor në Dallas me çdo ndihmë të nevojshme.

Media amerikane citon zyrtarë të rendit në Teksas, të cilët e kanë identifikuar të dyshuarin e vrarë si një 25-vjeçar që jetonte në një lagje pranë Dallasit. Ai kishte shërbyer më parë në Forcat Rezervë të ushtrisë.

Një person që ndodhej aty në kohën e të shtënave me armë e përshkroi skenën e së enjtes në darkë si "kaos i plotë."

Shefi i policisë në Dallas tha të premten në mëngjes se tre të dyshuar janë arrestuar, ndërsa i dyshuari i katërt është vrarë. Në një deklaratë për gazetarët, Shefi i Policisë, David Brown tha se i dyshuari kishte aluduar se do të ketë vdekje të tjera nga mjete plasëse të vëna në qytet. Autoritetet në Dallas kanë dërguar ekipe speciale për zbulimin dhe detonimin e bombave, por nuk kanë gjetur gjë.

Në komentet për shtyp sot në mëngjes, Kryebashkiaku i Dallasit Mike Rawlings u shpreh se ishte një ditë e dëshpëruar.

“Kur themi se policët tanë vënë jetën në rrezik çdo ditë nuk është ekzagjerim, është në fakt realitet”.

Në komentet që bëri në Varshavë, Presidenti Barak Obama i dënoi sulmet, duke i cilësuar një kujtesë e dhimbshme e sakrificave që bëjnë përditë policët për të garantuar sigurinë e popullatës:

“U bëj thirrje të gjithë amerikanëve të luten për këta policë dhe familjet e tyre, t’i mbajnë në mendjet e tyre. Si komb, të shprehim të gjithë mirënjohjen tonë të thellë për djemtë e vajzat tona në uniforma blu, jo vetëm sot, por çdo ditë”.

Policia thotë se policët u qëlluan gjatë demonstratës që po zhvillohej mbrëmë për të protestuar vrasjet e dy afrikano-amerikanëve këtë javë nga forcat e rendit, një në Minesota dhe një në Luiziana.

Dy vrasjet janë incidentet më të fundit në vrasje të bujshme të afrikano-amerikanëve nga policë, që shihen si shembuj të përdorimit të tepruar të forcës policore ndaj pakicave.

Dallas, një polic në një nga rrugët e qendrës së qytetit, 7 korrik, 2016.
Dallas, një polic në një nga rrugët e qendrës së qytetit, 7 korrik, 2016.

Presidenti Obama komenton për vrasjet

President Obama Reacts to Fatal Shootings
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:03 0:00

"Kur ndodhin incidente të tilla, një pjesë e madhe e bashkëqytetarëve tanë e ndiejnë se për shkak të ngjyrës së lëkurës ata nuk trajtohen njësoj. Dhe kjo dhemb," tha Presidenti Obama.

Njerëzit ndezin qirinj për Alton Sterling, i cili u vra nga një polic në Baton Rouge të Luizianës më 6 korrik, 2016.
Njerëzit ndezin qirinj për Alton Sterling, i cili u vra nga një polic në Baton Rouge të Luizianës më 6 korrik, 2016.

5 korrik 2016. Në këtë foto të nxjerrë nga një video, Alton Sterling mbahet nga dy policë, njëri prej të cilëve ka në dorë një revolver
5 korrik 2016. Në këtë foto të nxjerrë nga një video, Alton Sterling mbahet nga dy policë, njëri prej të cilëve ka në dorë një revolver

Shiko komentet (5)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG