Lidhje

Moskë, ndalohet përsëri udhëheqësi i opozitës, Alexei Navalny


Në Rusi, udhëheqësin e opozitës Alexei Navalny, e ndaluan në Moskë, vetëm dy muaj pasi ishte liruar nga burgu. Ai ishte dënuar për organizimin e protestave kundër qeverisë së Presidentit Vladimir Putin.

Një zëdhënëse e Navalny-it tha të shtunën se arsyeja e ndalimit të tij nuk ishte e qartë dhe se ai po mbahej në stacionin e policisë në Danilovsky.

Navalny kishte publikuar në blogun e tij të shtunën, se më 9 shtator, në Moskë dhe në qindra qytete të tjera, do të mbaheshin protesta kundër qeverisë. Protestat janë do të mbahen për të kundërshtuar planet e Vladimir Putinin për reformën e pensionit.

9 shtatori është data e caktuar për mbajtjen e zgjedhjeve për Bashkinë e Moskës.

Zëdhënësja e Navalny-it, Kira Yarmysh, tha në një intervistë për radion Ekho Moskvy, se ndalimi i Navalnyt nga autoritetet mund të jetë i lidhur me planet për protestën e shtatorit.

Navalny është përballur disa herë me akuza për aktivitetin e tij opozitar. Në muajin mars atij ju ndalua të merrte pjesë në zgjedhjet presidenciale të vendit, për shkak se ishte ndaluar disa herë më parë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG