Lidhje

Arrestohet ndihmësi personal i Papa Benediktit


Vatican spokesman Rev. Federico Lombardi speaks to the media about a decree passed by the Vatican bank to comply with international rules to fight money laundering and terrorist financing, at the Vatican press hall, Dec 30, 2010

Vatikani thotë se ai u arrestua nën dyshimet se i kishte dhënë shtypit dokumente sekrete dhe letra private të Papës

Vatikani thotë se ndihmësi personal i Papa Benediktit është arrestuar nën dyshimet se i kishte dhënë shtypit dokumente sekrete dhe letra private të Papës.

Zëdhënësi i Vatikanit, Federiko Lombardi, tha se 46 vjeçari Paolo Gabriele u arrestua të mërkurën pasi dokumente sekrete u gjetën në shtëpinë e tij në qytetin e Vatikanit. Gabriele ka qënë ndihmësi personak i Papës nga viti 2006, një nga pak personat që punojnë në rezidencën papale, mes të cilëve disa murgj dhe sekretarë.

Skandali, i quajtur “Vatileaks” nga media, përfshin një sërë dokumentesh që u botuan më herët këtë vit në shtypin italian. Dokumetet bëjnë fjalë për korrupsion në financat e Vatikanit dhe kanë në qendër aktivitetet e Kardinalit dhe Sekretarit të Shtetit të Vatikanit, Tarçizio Bertone.

Papa ka dhënë urdhër për disa hetime lidhur me nxjerrjen e dokumenteve, të cilave iu kushtua më shumë vemendje disa ditë më parë me publikimin e librit “Shenjtëria e Tij” të Xhianluixhi Nuxi, ku botohen disa letra konfindenciale dhe dokumente që autorit i ranë në dorë nga një person i paidentifikuar.

Shiko komentet (3)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG