Lidhje

Në Irlandë zhvillohen sot zgjedhjet parlamentare

  • Zëri Amerikës

Në Irlandë zhvillohen sot zgjedhjet parlamentare

Në Irlandë zhvillohen sot zgjedhjet parlamentare dhe pritet që partia në pushtet të humbasë thellë.

Për 166 vendet e dhomës së ulët të parlamentit po konkurojnë 560 kandidatë.

Sipas anketave të fundit partia në fuqi gëzon mbështetjen më të vogël për shkak të krizës financiare të Irlandës të vitit 2008.

Anketat tregojnë se partia e qëndrës së djathtë Fine Gael ka të ngjarë të fitojë dhe të formojë qeverinë e re.

XS
SM
MD
LG