Lidhje

Në Velipojë u përkujtuan 12 Martirët e Demokracisë


Në Velipojë u përkujtuan 12 Martirët e Demokracisë

Sot në mesditë, u përkujtuan 12 Martirët e Demokracisë të fshatit Mali Kolaj, në komunën e Velipojës, të cilët u pushkatuan, vranë në kufi ose vdiqën nëpër burgjet e regjimit komunist. Me këtë rast u përurua edhe një memorial në nderim të tyre, financuar nga shqiptarët e Amerikës.

Pjesëmarrësit në tubimin e sotëm apeluan ndërkohë për dënimin e krimeve të komunizmit dhe gjetjen e eshtrave të mijra të pushkatuarve politikë nga diktatura.

XS
SM
MD
LG