Lidhje

Shkencëtarët: Kepler, një planet i ri si Toka


Një arritje e madhe për shkencën dhe njerëzimin: shkencëtarët amerikanë thonë se kanë zbuluar një planet me ngjashmëri të shumta me Tokën.

Një zëdhënës i NASA-s thotë se këto imazhe të gjeneruara nga kompjuteri bazohen në të dhënat që ka mbledhur teleskopi Kepler mbi planetin e largët. Sipas zëdhënësit, planeti u vërejt duke lëvizur në orbitë rreth një ylli të largët të ngjashëm me diellin tonë.

Planeti, sipas të dhënave, rezulton me masë rreth pesë herë më të madhe se Toka dhe me forcë rëndese rreth dy herë më të madhe se të planetit tonë.

Shkencëtarët thonë se është një zbulim i rëndësishëm, por se një vizitë në këtë planet nuk do të mund të realizohet në të ardhmen e afërt.

Planeti është në një system diellor që ndodhet 1400 vjet dritë nga sistemi ynë.

Shiko komentet (3)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG