Lidhje

Video kërcënuese ndaj Nju Jorkut


Zyrtarët në Nju Jork thonë se nuk ka kërcënime të besueshme ndaj qytetit ndërsa një video e publikuar ditët e fundit sugjeron se Nju Jorku është vënë në shënjestër. Komisioneri i policisë së Nju Jorkut thotë se videoja në fjalë kishte pamje nga kërcënime të mëparshme me video. Megjithëse zyrtarët thonë se nuk ka një kërcënim konkret ndaj qytetit, videoja e publikuar është kujtesë se Nju Jorku mbetet objektiv i rendësishëm për terroritstët.

Kryetari i bashkisë në Nju Jork, Bill de Blasio, thotë se qyteti i tij nuk do të frikësohet apo jetojë me frikë pas publikimit të videos nga militantët e ISIS të mërkurën duke kërcënuar qytetin më të madh amerikan.

“E dimë që terroristët kanë qëllim të frikësojnë dhe pengojnë shoqërinë tonë demokratike. Ne nuk do të përkulemi para kësaj.”

Kryetari i Bashkisë foli në Times Square, një zonë tejet e njohur për turizmin që duket edhe në videon kërcënuese. Imazhet tregojnë atë që duket të jetë një mjet shpërthyes të montuar brenda xhaketës së dikujt dhe pamje nga Time Square.

William Bratton është Komisioner i Policisë së Nju Jorkut.

“Të jemi të kujdesshëm por jo të frikësuar. Policia e Nju Jorkut do të mbrojë vendin duke punuar nga afër me FBI dhe qarqet tjera qeveritare dhe me ndihmën e pakursyer të banorëve të këtij qyteti të madh ne do ta mbajmë atë të sigurtë.”

Kërcënimi ndaj Nju Jorkut vjen pas kërcënimit të bërë të hënën ndaj Uashingtonit përmes një video ku kërcënohen të gjitha vendet, duke bërë thirrje për pjesmarrje në fushatën luftuese. Të mërkurën, këshilltari i presidentit Obama për anti-terrorin tha se nuk ka kërcënime të besueshme ndaj Uashingtonit.

XS
SM
MD
LG