Lidhje

Zelanda e Re konfiskon sasinë më të madhe të kokainës


Policia e Zelandës Re ka kryer konfiskimin madh kokais vend, me peshë 190 kilogramë, e cila u gjet brenda çantave prej doku, një kontenier me banane vinte nga Panamaja. Vlera e kokainës është e paqartë.

Goditja ka nisur prej muajit gusht, kohë kur dërgesa u identifikua si e dyshimtë, falë një hetimi rreth një grupi organizuar kriminal Australi.

"Zelanda e Re dhe Australia vazhdojnë të kenë çmimet më të larta për kokainën në nivel ndërkombëtar, gjë që na bën një treg të qëndrueshëm për këto produkte. Por është e qartë se krimi i organizuar ndërkombëtar nuk pati probleme ta kalonte drogën nëpërmjet kufijve ndërkombëtarë, ndaj dhe agjencitë e zbatimit të ligjit duhet të punojnë së bashku përtej kufijve, në të njëjtën mënyrë dhe ky është një shembull i shkëlqyer i këtij bashkëpunimi", tha Bruce Berry, i Shërbimit Doganor të Zelandës së Re.

Policia e Zelandës Re arrestoi Sidney një 41 vjeçar dyshohet ketë lidhje me kokainën e trafikuar, pas një operacioni përbashkët me Policinë Federale dhe Agjencinë e Zbulimit Australisë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG