Lidhje

SHBA, Britani paralajmërim Nigerisë


Shtetet e Bashkuara dhe Britania po paralajmërojnë se mund të ketë përpjekje për të manipuluar numërimin e votave në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare në Nigeri.

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry dhe sekretari i jashtëm britanik Philip Hammond nxorrën një deklaratë të përbashkët sot ku thuhet se ka tregues shqetësues se procesi i numërimit të votave në Nigeri mund të jetë subjekt i ndërhyrjeve politike.

Nigerianët presin rezultatin e zgjedhjeve dy ditë pas votimit. Zyrtarët zgjedhorë në nëntë shtetet nxorrën rezultatet jozyrtare sot. Rezultatet tregojnë se partia opozitare kryeson në shtatë shtete, përfshi disa në jug të Nigerisë, që konsiderohet si pikë e fortë e presidentit Goodluck

XS
SM
MD
LG