Lidhje

Një libër shqiptar për ngjarjet e 11 shtatorit 2001


Një libër shqiptar për ngjarjet e 11 shtatorit 2001

Këtë vit mbushen 10 vjet nga sulmet terroriste të 11 shtatorit të vitit 2001, ku humbën jetën mbi 3000 njerëz në Nju Jork dhe Pentagon afër Uashingtonit. Në sulmin ndaj dy ndërtesave binjake të Qendrës së Tregtisë në Nju Jork, humbën jetën 2981 vetë mes tyre edhe 3 shqiptaro-amerikanë. Nga kjo ngjarje tragjike e merr temën romani “Shtatori i gjëmës së madhe’, i autorit Skifter Këlliçi, i botuar vitin e kaluar. Zoti Këlliçi, publicist dhe ish komentator i njohur futbolli që tani jeton në Boston, ishte i ftuar për një bisedë në studion e Zërit të Amerikës në Nju Jork. Ai foli për motivet që e nxitën të shkruajë librin si dhe komentoi për politikën në Shqipëri.

XS
SM
MD
LG