Lidhje

SHBA, Japonia reagojnë pas hedhjes së raketës nga Koreja e Veriut


Kryeministri i Japonisë Shinzo Abe dënoi lëshimin më të fundit të një rakete nga Korea e Veriut. Ai e quajti veprimin “absolutisht të patolerueshëm”, ndërsa Presidenti Donald Trump e siguroi Japoninë se ka mbështetjen 100% të Shteteve të Bashkuara.

Zoti Abe bëri një koment të shkurtër në orët e vona të ditës së djeshme, ndërsa u shfaq për një konferencë shtypi të minutës së fundit në Florida së bashku me Presidentin Trump.

“Lëshimi më i fundit i një rakete nga Korea e Veriut është absolutisht e patolerueshme. Korea e Veriut duhet të respektojë rezolutat e Këshillit të Sigurimit.”

Presidenti Trump u tregua edhe më lakonik dhe i prerë.

“Dua ta kuptojnë të gjithë dhe ta dinë mirë se SHBA-ja qëndron 100% pas aleates së saj, Japonisë.”

Prova koreanoveriore mendohet se është një sfidim për administratën Trump.

Dy udhëheqësit patën kaluar ditën në pronën luksoze të zotit Trump, Mar-a-Lago, në Florida, duke luajtur golf dhe duke darkuar së bashku me bashkëshortet.

Lëshimi i raketës nga Korea e Veriut është i pari që kur zoti Trump u bë President. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Koresë së Jugut, raketa u nis në mëngjesin e djeshëm, nga baza ajrore Banghyon, në provincën perëndimore të Pyonganit të Veriut, dhe fluturoi në drejtim të lindjes dhe drejt Detit të Japonisë.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG