Lidhje

Koreja e Veriut lëshon raketë mbi Japoni, shkakton alarm


Koreja e Veriut lëshoi sot një raketë që kaloi mbi Japoni duke zgjuar reagime të menjëhershme nga Tokio dhe Seuli, si dhe një tjetër paralajmërim nga Presidenti Donald Trump. Sipas analistëve, prova e sotme ishte e ngjashme me planet që Pheniani kishte njoftuar më parë për të lëshuar raketë mbi ishullin e Guamit, pjesë e Komunuelthit Amerikan, por që më pas u anuluan. Besohet që kjo është prova e dytë e suksesshme me një raketë me rreze të mesme veprimi që mund të përshkojë distanca 3000-5000 km.

Japonia thotë se raketa u shpërbë në tre pjesë dhe ra në Oqeanin Paqësor, në lindje të ishullit japonez Hokaido.

Trajektorja aktivizoi sistemet e alarmit për popullatën në Japoni.

Ndërkaq, Presidenti Trump e kritikoi provën e fundit duke thënë se Pheniani ka dëshmuar edhe këtë herë se “përbuz fqinjët, të gjithë anëtarët e OKB, dhe standarded minimale të sjelljes ndërkombëtare”. Presidenti përsëriti edhe këtë radhë se “të gjitha opsionet mbeten të hapura”.

Seuli ka thënë se po punon me Shtetet e Bashkuara për një përgjigje të përbashkët ndaj hedhjes së raketës koreano-veriore.

Zyrtarët ushtarakë japonezë, koreano-jugorë dhe amerikanë po studiojnë të dhënat rreth lëshimit dhe trajektores, por deri tani nuk ka patur njoftime rreth llojit të raketës balistike të hedhur nga Koreja e Veriut. Pika e lëshimit ishte pranë Phenianit, kryeqytetit të Koresë së Veriut. Raketa ra në det në lindje të ishullit Hokaido.

Zëdhënësi i Pentagonit, koloneli Rob Manning, tha se një vlerësim i hollësishëm i lëshimit nga Koreja e Veriut është në proces, por shtoi se zyrtarët e SHBA kishin konfirmuar se raketa "nuk përbënte kërcënim për Amerikën e Veriut".

Raportet e para thanë se ishin hedhur tre raketa, por shpejt u konstatua se bëhej fjalë për vetëm një raketë. Autoritetet thanë se raketa shpërtheu gjatë fluturimit dhe ra në oqean në tre pjesë.

Një zyrtar në Këshillin e Sigurimit Kombëtar të SHBA i tha Zërit të Amerikës se autoritetet në Uashington ishin në pritje të informatave specifike nga Komanda amerikane e Paqësorit për trajektoren dhe të dhëna të tjera të raketës koreanoveriore.

Kryeministri japonez Shinzo Abe, i cili thirrje menjëherë një takim të kabinetit, tha: "Ne do të bëjmë ç'të jetë e mundur për të mbrojtur me vendosmëri jetën e popullit".

Japanese Prime Minister Shinzo Abe speaks to reporters about North Korea's missile launch in Tokyo, Japan, in this photo taken by Kyodo, Aug. 29, 2017.
Japanese Prime Minister Shinzo Abe speaks to reporters about North Korea's missile launch in Tokyo, Japan, in this photo taken by Kyodo, Aug. 29, 2017.

Autoritetet në Tokio thanë se nuk ishin bërë përpjekje për ta goditur raketën, por shtuan se fjala ishte për një "kërcënim serioz dhe të rëndë ndaj sigurisë së Japonisë."

Manovra të Forcave japoneze të Vetëmbrojtjes
Manovra të Forcave japoneze të Vetëmbrojtjes

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG