Lidhje

Koreja e Veriut lëshon dy raketa me rreze të shkurtër veprimi


Koreja e Veriut ka lëshuar ato çfarë duket jenë dy raketa balistike me rreze shkurtër veprimi, njoftoi enjten ushtria e Koresë Jugut. Kjo është hera e dytë brenda një jave Pheniani kryen prova me raketa.

Një nga raketat përshkoi një distancë prej 420 kilometrash ndërsa tjetra prej 270 kilometrash, tha një deklaratë shefi i Shtabit Përgjithshëm Koresë Jugut.

Raketat u nisën nga një provincë veriperëndim vendit dhe u drejtuan për lindje thuhej gjithashtu deklaratë.

Sipas Qendrës për Studime Strategjike e NdërkombëtarePërtej Programit Paralel”, në këtë provincë ndodhet një bazë raketash balistike me rreze mesme veprimi (Nodong).

Nga Shtëpia e Bardhë, Presidenti Donald Trump u shpreh sot "askush nuk është i kënaqur" me këto zhvillime dhe shtoi se nuk mendon se Koreja e Veriut është e gatshme të negociojë.

Zyra e Presidentit Koresë Jugut shprehu shqetësim rreth lëshimit raketave cilat duket jenë me rreze shkurtër veprimi. Ai shtoi se kjo nuk ndihmon zgjidhjen e tensioneve ushtarake ndër-koreane.

Zyrtarët e Koresë Jugut thonë se Seuli i ka forcuar përgatitjet drejtim sigurisë rast lëshimi raketave tjera.

shtunën Pheniani kreu prova me atë sipas ekspertëve ishte si një raketë balistike me rreze shkurtër veprimi. Kim Jong Un-i nuk kishte kryer prova me raketa nga nëntori i vitit 2017.

Këto zhvillimeve vijnë një kohë kur përfaqësuesi i posaçëm i Shteteve Bashkuara për Korenë e Veriut Stephen Biegun takohet Seul me zyrtarë Koresë Jugut.

Provat me raketa kërcënojnë t’i mbajnë pezulluara bisedimet bërthamore mes udhëheqësit Koresë Veriut Kim Jong Un dhe Presidentit amerikan Donald Trump.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG