Lidhje

SHBA: Shembet një tunel me përmbatje mbeturinash radioaktive


Një tunel i nëndheshëm, me përmbatje mbeturinash radioaktive u shemb dje pasdite në shtetin e Uashingtonit. Autoritet i kërkuan qindra punëtorëve që punojnë aty të tregohen të kujdesshëm.

Sipas njoftimeve zyrtare në kompleksin bërthamor të Hanfordit nuk pati rrjedhje rrezatimi dhe në momentin e rrëzimit brenda në tunel nuk ndodhej asnjë punëtor.

Ende nuk dihen arsyet që shkaktuan incidentin.

Rezervuari bërthamor i Hanfordit është përdorur për të prodhuar plutonium për bombën që i dha fund Luftës së Dytë Botërore. Reaktori i saj i fundit u mbyll në vitin 1987, por miliona litra mbetjesh radiaktive mbahen në fuçi.

Shembja e tunelit, u zbulua gjatë një inspektimi rutinë dhe ndodh në një periudhë pastrimi masiv që ka filluar që prej vitit 1980 me një vlerë më shumë se 2 miliardë dollarësh në vit.

Puna pritet të zgjasë deri në vitin 2060 dhe do të kushtojë më shumë se 100 miliardë dollarë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG