Lidhje

Pres. Obama mbron programet e monitorimit


Presidenti Barack Obama po mbron programet për monitorimin e telefonatave dhe internetit, duke i cilësuar ato si përpjekje me shtrirje të kufizuar që kanë shpëuar jetë njerëzish.

Në një konferencë shtypi në Berlin me kancelaren gjermane Angela Merkel, para se të mbante fjalimin në Brandenburg, zoti Obama tha se ka besim se qeveria e tij ka vendosur ekuilibrin e duhur mes mbledhjes së informacionit të zbulimit dhe lirive civile.

Ai tha se programi i përgjimit nuk kishte kontrolluar mesazhet elektronike të shumicës së qytetarëve të Shteteve të Bashkuara apo vendeve të tjera.
XS
SM
MD
LG