Lidhje

Hiqen dy akuza për korrupsion ndaj Ehud Olmertit


Një gjykatë izraelite e shpalli ndërkohë fajtor ish-kryeministrin për një shkelje më të vogël

Një gjykatë izraelite hoqi dy akuza kryesore për korrupsion në ngarkim të ish-kryeministrit Ehud Olmert, ndërkohë që e shpalli fajtor për një shkelje më të vogël.

Gjykata deklaroi sot zoti Olmert është fajtor për shkelje të besimit në lidhje me ndihmën për një mikun e tij kur ishte ministër i tregtisë dhe industrisë.

Ai përballet gjithashtu me akuzat për pranimin e fondeve të paligjshme nga një biznesmen amerikan dhe për faturimin e dyfishtë të grupeve hebraike për udhëtime jashtë vendit.

Z. Olmert ka mohuar çdo shkelje, por dha dorëheqjen si kryeministër, pas ngritjes së akuzave në vitin 2008.

Ai ende është në gjyq lidhur me një skandal rryshfeti gjatë kohës kur ishte kryetar bashkie i Jeruzalemit.
XS
SM
MD
LG