Lidhje

Pakistani tërhiqet nga bisedimet me SHBA mbi Afganistanin

  • Zëri Amerikës

Pakistani tërhiqet nga bisedimet me SHBA mbi Afganistanin

Pakistani është tërhequr nga bisedimet mbi Afganistanin me Shtetet e Bashkuara, pasi një areoplan amerikan i telekomanduar vrau 38 njerëz në rajonin fisnor në veriperëndim të vendit.

Sekretari i jashtëm i Pakistanit, Salman Bashir thirri sot ambasadorin amerikan Cameron Munter, për të protestuar ashpër ndaj sulmit të djeshëm, duke e quajtur atë të papranueshëm dhe një dhunim “flagrant” të ligjit humanitar.

Udhëheqës civilë e ushtararkë të vendit kanë dënuar sulmin i cili sipas tyre goditi një takim të pleqve fisnorë në zonën Datta Khel në Waziristanin Verior. Zyrtarë të shërbimeve sekrete të Pakisitanit u cituan dje të kenë thënë se mes të vrarëve kishte edhe militantë.

Zyra e marrëdhënieve me jashtë në Pakistan tha sot se Bashir i tha ambasadorit Munter se themelet e marrëdhënieve mes Pakistanit dhe Shteteve të Bashkuara duhet të rishqyrtohen dhe se mbështetja e Islamadadit për Uahingtonin nuk duhet të merret e mirëqënë.

Sekretari i jashtëm pakistanez tha se në rrethanat e krijuara, Pakistani nuk do të marrë pjesë në takimin trepalësh ku merr pjesë dhe Afganistani, javën e ardhshme në Bruksel.

XS
SM
MD
LG