Lidhje

Pekin: Diplomatët e BE në bisedime me homologët kinezë mbi të drejtat e njeriut

  • Zëri Amerikës

Pekin: Diplomatët e BE në bisedime me homologët kinezë mbi të drejtat e njeriut

Diplomatë nga Bashkimi Evropian po zhvillojnë bisedime me homologët e tyre kinezë në Pekin mbi çështjen e të drejtave të njeriut.

Delegatët evropianë ka të ngjarë të diskutojnë shtypjen e fundit të disidentëve dhe aktivistëve përfshi artistin Ai Weiwei dhe Liu Xia, bashkëshortja e disidentit dhe laureatit të çmimit Nobel të paqes Liu Xiaobo. Autoritetet kanë refuzuar të deklarojnë vendndodhjen e disa disidentëve.

Organizata Human Rights Watch i bëri thirrje BE-së të vendosë kritere të qarta për Kinën përfshi lirimin e të burgosurve politikë dhe të japë informacione mbi vendndodhjen e njerëzve që janë zhdukur.

XS
SM
MD
LG