Lidhje

Përkujtohet Patër Andre Gjekaj në Malin e Zi


Komuniteti shqiptar dhe kisha katolike në Mal të Zi përkujtoi 105 vjetorin e vrasjes së meshtarit të njohur françeskan, Patër Andre Gjekaj. Meshtari i parë i Malësisë i ishte përkushtuar ruajtjes së vlerave kombëtare dhe vdiq në vijën e luftës ndërsa po ndihmonte të vrarët dhe të plagosurit në luftën e Shkodrës.

Në kishën e “Zojës Rruzare” në Trieshë u mbajt mesha përkujtimore nga arqipeshkvi i Tivarit, kurse në Tuz u shfaq filmi dokumentar kushtuar patër Andre Gjekajt.

Patër Andre Gjekaj përkujtohet në Malin e Zi
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG