Lidhje

Persona të armatosur sulmojnë parlamentin çeçen

  • Zëri Amerikës

Persona të armatosur sulmojnë parlamentin çeçen

Persona të armatosur në Rusinë jugore hynë me forcë sot në mes ditë në një parlament rajonal, duke vrarë të paktën 3 persona dhe duke plagosur 17 të tjerë.

Nuk dihen hollësitë e këtij sulmi, por autoritetet thanë se i gjithë grupi i militantëve, të paktën 3 vetë, u vranë gjatë shkëmbimti të zjarrit me forcat locale të sigurisë. Policia tha se disa nga sulmuesit vdiqën nga aktivizimi i eksplozivëve.

Në një deklaratë të Presidentit çeçen Ramzan Kadyrov thuhej se personat e tjerë në godinë u liruan gjatë një operacioni të forcave të sigurimit, që zgjati 20 minuta. Rusia ka zhvilluar dy luftëra gjatë 20 vjetëve të fundit kundër separatistëve myslimanë në Çeçeni.

XS
SM
MD
LG