Lidhje

Presidenti polak takon opozitën pas protestave


Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda, u takua të dielën me udhëheqësit e partisë së opozitës, për të zgjidhur një krizë politike që ka shkaktuar protesta të mijëra njerëzve në rrugët e kryeqytetit të vendit, si dhe një protestë ulur në Parlament.

Ligjvënësit e opozitës morën kontrollin e dhomës kryesore të parlamentit të premten, si protestë ndaj masave të reja për kufizimin e mediave në mbulimin e lajmeve për ligjvënësit. Protestat anti-qeveritare në mbështetje të ligjvënësve vazhdonin prej disa ditësh.

Sipas masave të reja, në galerinë e shtypit në Parlament nuk do të lejoheshin më tepër se dy gazetarë nga çdo organizatë mediash njëherazi. Po ashtu reporterëve u ndalohet marrja e fotografive dhe e videove.

Qeveria thotë se masat e reja janë të nevojshme për të siguruar një mjedis të përshtatshëm pune, por kritikët thonë se ato do ja vështirësojnë mediave informacionet për keqpërdorim detyre nga zyrtarët.

XS
SM
MD
LG