Lidhje

Polemikat rreth komenteve të ligjvënëses Ilhan Omar


Sulmi me armë ndaj sinagogës në Kaliforni rindezi debatin rreth komenteve të Ligjvënëses Ilhan Omar për sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001 dhe marrëdhënies së ligjvënësve amerikanë me lobistët e Izraelit.

Senatori Ted Cruz dhe komentatorja konservatore Meghan McCain sugjeruan të dielën se komentet më të fundit të zonjës Omar janë pjesë e një anti-semitizmi në rritje në politikën e majtë dhe se të gjitha palët e spektrit politik amerikan kanë kontribuar për një dialog ekstremist që ka si objektiv hebrenjtë.

Zonja Omar, ligjvënësja e parë somalezo-amerikane në Kongresin amerikan, i kundërshtoi këto pretendime, duke shkruajtur të dielën në Twitter se “islamofobia dhe anti-semitizmi janë dy anë të së njëjtës monedhë. Le të qëndrojmë të bashkuar si amerikanë për të refuzuar urrejtjen”.

Në një intervistë të dhënë ditën e premte shërbimit në gjuhën somaleze të Zërit të Amerikës, Ligjvënësja Omar tha se kritikat për komentet e saj të sinqerta ishin “produkt i urrejtjes dhe injorancës, përgjithësisht të nxitur nga Presidenti Donald Trump dhe mbështetësit e tij të së djathtës së largët”.

Polemika ekziston vetëm sepse presidenti i SHBA-së dhe mbështetësit e tij nuk janë të kënaqur me faktin që një grua myslimane dhe refugjate që i përket minoriteteve ka të drejtën të thotë mendimin e saj për veprimet e gabuara dhe shkeljet e udhëheqjes”, u shpreh ligjvënësja demokrate nga shteti Minnesotta.

Kemi një president që beson se ne nuk jemi këtu, që na ka sulmuar neve – amerikanët e minoriteteve dhe njerëzit me ngjyrë. Tashmë që kemi një mundësi dhe një platformë nga ku të flasim, ai dëshiron të heshtë zërat tanë legjitimë”, shtoi zonja Omar, e cila është një nga dy gratë myslimane të zgjedhura nga Kongresin amerikan. “Mendoj se gjendem në një betejë legjitime dhe shpresoj se do të triumfoj”, shtoi ajo.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG