Lidhje

SHBA nuk ka ende provat e mjaftueshme për sanksione ndaj sauditëve


Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha se do të duhen edhe "disa javë" përpara se Shtetet e Bashkuara kenë prova mjaftueshme për vendosur sanksione ndaj personave përgjegjës për vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi.

Zoti Pompeo i tha stacionit radiofonik KMOX St. Louis-it enjten se administrata amerikane "po vazhdon kuptojë se si kanë rrjedhur faktet”.

Jamal Khashoggi u vra sapo hyri konsullatën saudite Stamboll muajin e kaluar ku do merrte një dokument i duhej për t’u martuar me fejuarën e tij me shtetësi turke.

Zyrtarët turq thanë se gjatë tre ditëve një hetimi përbashkët turko-saudit Stamboll, kryeprokurori Irfan Fidan nuk arriti merrte përgjigje mbi vendndodhjen e trupit gazetarit dhe se kush e urdhëroi vrasjen e tij.

Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar Riadit tregojë vendndodhjen e trupit Jamal Khashoggit dhe t’ia kthejnë atë familjes sa shpejt jetë e mundur.

Turqia po përpiqet ekstradojë 18 personat e ndaluar Arabinë Saudite dyshohet kenë lidhje me vrasjen e gazetarit, mënyrë ata gjykohen nga një gjykatë turke.

test1

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG