Lidhje

Poroshenko, përpjekje për të mbajtur gjallë armëpushimin


Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko ka marrë pjesë në një telefonatë katër palëshe me Presidentin rus Vladimir Putin dhe udhëheqësit e Francës dhe Gjermanisë, me shpresën për të mbajtur gjallë planin e paqes.

Biseda e djeshme u zhvillua ndërkohë që mbi 1 mijë protestues në Kiev i bënin thirrje presidentit Poroshenko të zgjidhte një rrugë tjetër, pas përleshjeve me separatistët pro-rusë gjatë fund-javës.

Protestuesit pretendojnë se armpushimi i njëanshëm me forcat pro-ruse ka marrë fund dhe se pretendimet e Kievit se po funksionon nuk bëjnë tjetër veçse vënë në rrezik jetët e ushtarëve ukrainas.

Pas bisedës dy orëshe mes udhëheqësve, zoti Poroshenko tha se kishte premtuar se Kievi do të vazhdonte armpushimin të paktën deri të hënën në mbrëmje.

XS
SM
MD
LG