Lidhje

Problemet e pronësisë mbi tokat bujqësore


Problemet me pronësinë e tokës bujqësore
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:53 0:00

Problemet e pazgjidhura të pronësisë mbi tokat bujqësore vazhdojnë të frenojnë ekonominë, investimet dhe mbështetjen shtetërore për fermerët e rretheve veriore të Shqipërisë. Pas vitit 1991, pjesa më e madhe e banorëve të këtyre rretheve u kthyen në pronat e tyre të trashëguara, duke mos njohur ligjin mbi ndarjen e re të tokës bujqësore. Kjo ka bërë që pjesa më e madhe e fermerëve në veri të Shqipërisë, edhe pas më shumë se 25 vitesh, të mos jenë të pajisur me çertifikatën e pronësisë mbi tokën e tyre bujqësore.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG