Lidhje

Pas vdekjes së dy afrikano-amerikanëve, në SHBA vazhdojnë protestat


Demonstratat për brutalitetin e policisë kundër meshkujve afrikano-amerikanë vazhduan në gjithë Shtetet e Bashkuara gjatë natës të së shtunës dhe në orët e para të së dielës.

Ditët e protestave filluan si reagim ndaj vrasjes së dy afrikano-amerikanëve javën e kaluar, një në Luiziana dhe tjetri në Minesota.

Të shtunën në Baton Rouge të Luizianës, DeRay McKesson, një anëtar i lëvizjes “Black Lives Matter” dhe një nga themeluesit një grupi aktivist të qujatur “Fushata Zero”, u arrestua ndërsa po regjistronte drejtpërdrejt në internet në një demonstratë për vrasjen nga policia të Sterling.

Policia e Baton Rouge thotë se arrestoi vetëm njerëz që dolën në rrugë në vend që të qendronin në trotuar.

Në Minesota, protestuesit bllokuan një autostradë kryesore pranë vendit ku u godit Philando Castile nga një oficer policie të mërkurën.

XS
SM
MD
LG