Lidhje

Falja e manjatit të naftës Khodorkovsky


Presidenti rus Vadimir Putin thotë se do të nënshkruajë së shpejti një dekret për faljen e manjatit të naftës, Mikhail Khodorkovsky, kritik I njohur i Kremlinit, që ka mbi 10 vjet që ndodhet në burg.

Zoti Putin u tha sot gazetarëve se kohët e fundit Khodorkovsky kishte kërkuar të falej për arsye humanitare, pasi e ëma ishte e sëmurë.

Avokati i zotit Khordokovsky mohon që klienti i tij të ketë kërkuar të falet, por shtoi se presidenti rus mund ta falë me inciativën e tij.

Khodorkovsky u arrestua në vitin 2003 dhe ai ka 11 vjet që po kryen dënimin me burg, i akuzuar për mashtrime, evasion fiskal dhe pastrim parash.

Dje Duma ruse miratoi një ligj për amnestinë, në bazë të të cilit do të lirohen nga burgu dy anëtaret e grupit muzikor Pussy Riot, si dhe do të falen 30 anëtarë të ekuipazhi të anijes Greenpeace, të akuzuar për pirateri për një protestë që zhvilluan në muajin shtator në një platformë nafte ruse në oqeanin Arktik.
XS
SM
MD
LG