Lidhje

FBI nxjerr hollësi mbi të dyshuarin për komplote terrori


Autoritetet amerikane thonë se një person i qëlluar për vdekje nga policia në Boston këtë javë kishte në plan të ekzekutonte me prerje koke police në shtetin e Masaçusetsit.

FBI-ja thotë se 26-vjeçari Usaama Rahim, i cili përgjohej 24 orë në ditë nga autoritetet, kishte diskutuar më parë planet me dy individë të tjerë për të udhëtuar jashtë shtetit Masaçusets për të ekzekutuar një individ me prerje koke dhe kishte porositur tre thika gjuetie për këtë punë. Por të martën në mëngjes ai kishte ndërruar mendje, duke i thënë 24-vjeçarit David Wright, se do të qëndronte në Masaçusets dhe do të përqëndrohej tek “çunat me uniforma blu” – një term që u referohet forcave policore.

Disa orë më pas, një ekip agjentësh të FBI-së dhe policë nga Bostoni e rrethuan individin para një farmacie, ku ai u qëllua nga FBI-ja pasi nxori thikën dhe u turr drejt policëve.

Hollësitë ishin në dokumentat e gjykatës të paraqitur për arrestimin e të dyshuarit Wright që ishte akuzuar për komplot me synimin për të penguar një hetim federal. FBI-ja thotë se Wright, i cili u arrestua disa orë pasi Rahim u qëllua për vdekje, i kishte thenë në bisedë Rahimit të shkatërronte telefonin dhe të zhdukte të dhënat nga kompiuteri.

Në bisedat e tyre telefonike Rahim dëgjohet duke përdorur shprehjen “mendo me kokën mbi kraharor” – një frazë që sipas autoriteteve u referohet ekzekutimeve me prerje koke që kryejnë grupet terroriste jashtë vendit dhe i vendosin kokat e pengjeve mbi trupat e tyre pa jetë.

Autoritetet u treguan udhëheqësve të komuniteteve myslimane dhe afrikano-amerikane video të ballafaqimit që përfundoi me vrasjen e Rahimit, pasi familja e tij akuzoi policinë se e kishte qëlluar pas shpine. FBI-ja tha se videoja tregonte policët duke u sprapsur kur Rahim iu kanos me thikë pastaj ata hapin zjarr kur ai nuk pranon të ulë armën.

Një udhëheqës lokal për të drejtat civile dhe një klerik mysliman thanë në komentet për shtyp pasi e panë videon se Rahim nuk ishte qëlluar pas shpine.

XS
SM
MD
LG