Lidhje

Vizita e kryeministrit Rama në Beograd


Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama po zhvillon një vizitë dy ditore në Serbi. Kjo është vizita e parë zyrtare e një kryeministri shqiptar në Beograd në gati 7 dekada.

Ndonëse të dy vendet aspirojnë t'i bashkohen familjes evropiane, acarimi i marrëdhënieve dypalëshe, që pas ndeshjes së futbollit, u pa qartë, kur përmendja e pavarësisë së Kosovës nga kryeministri shqiptar, u cilësua si provokim nga homologu i tij serb, Alekandër Vuçiç.

Të dy kryeministrat megjithatë deklaruan se kanë vullnetin të shikojnë përpara dhe të nxisin marrëdhëniet mes dy vendeve, edhe në të mirë të procesit të integrimit europian.

Vizita e Rames ne Beograd
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:26 0:00

XS
SM
MD
LG