Lidhje

NATO krijon një forcë të reagimit të shpejtë në përgjigje të krizës në Ukrainë


Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen njoftoi krijimin e një "force të gatishmërisë së lartë " në përgjigje të agresionit dhe ndërhyrjes ruse në Ukrainë.

Sekretari Rasmusen tha dje në Bruksel se forca do të përfshijë disa mijëra trupa të gatshme për të shkuar ku është e nevojshme pas një njoftimi shumë të shkurtër. Ai tha se ato do të kenë mbeshtetje nga ajri, deti dhe forcat speciale.

Forca është pjesë e asaj që ai e quajti një Plan Veprimi në Gatishmëri që do ta bënte NATO-n më të shkathët, dhe do të përfaqësojë një prani më të dukshme në Evropën Lindore.

Hollësitë e planit do të paraqiten këtë javë në samitin e NATO-s në Uells.

Zoti Rasmusen tha se takimi i NATO-s mbahet në atë që ai e quajit një botë të ndryshuar. Ai tha se NATO duhet të përshtatet me qëndrimin rus se Evropa është një kundërshtare.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG