Lidhje

Të rinjtë dhe trashëgimia kulturore


Në Shqipëri grupe të rinjsh po ndihmojnë në ruajtjen dhe promovimin e Trashëgimisë Kulturore. Në disa zona në Gjirokastër dhe në Sarandë programe të ndryshme nderkombetare po mbështesin organizata të shoqërisë civile, ndërsa në vend ka mjaft tone kritike për gjendjen e mjaft prej këtyre monumenteve. Institucionet kanë pak fonde për investime në këtë sektor, ndërkohë që ndërtimet pa kriter vazhdojnë të jenë një rrezik për mjaft nga qendrat historike.
Të rinjtë dhe trashëgimia kulturore
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00
XS
SM
MD
LG